Collection: Playmats

Why do you need a play mat

It's a necessity yes a mom's must have.  As much as you'll be tempted to want to hold and cuddle we just can't.  Here is why:

Play Mats are necessary because 

  • they support tummy time that enhances muscle strength and neck control
  • safe  space for play
  • supports their hand-eye coordination and motor skills
  • they get to have (supervised) fun and independence while you perform your chore

Care

Babies are susceptible to infection and there will definitely be spills and those oops moments so cleaning is of utmost importance.  Our mats are machine washable and are good as new again.  Pop in and out as often as is necessary it's just that simple.

Portability

Our mats are light weight, easily folded and ready to go.  They are absolutely great for travel, play dates and on the go.

 

Multi- Functional

We know for sure they wont remain tiny has we would sometimes wish so these are great for keepsake room decor (wall Decor) and just a great handed down gift that you can guarantee will hold up. 

8 products
  • You Will Move Mountain Play Mat
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Explore Play Mat
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • My Adventure Play Mat
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • My Big Jungle Dot Play Mat
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Play Play Jungle Gym Floor Mat
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jungle Play Play Mat
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Let's Love
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Let's Count
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out